Wealth Protection

Finanční plán

Proč finanční plán?

Protože nás ve finančním světé čekají velké cíle. V důchodu budeme potřebovat dorovnat životní úroveň a k tomu budeme potřebovat majetek v hodnotě statisíců nebo dokonce milionů korun. To nedokážeme pokrýt z jedné výplaty. Potřebujeme se na to postupné připravovat.

Je to podobné jako s učením se na maturitu. Měli jsme 30 otázek z češtiny. Kdo se pilné připravoval 4 roky a četl Babičku a Nerudu, uspěl. Kdo nechal vše až na poslední chvíli a snažil se vše dohnat o svatém týdnu, čekaly ho perné chvíle. Musel tomu věnovat extrémní úsilí a stejné nebyl kvalitně připraven.


Kroky ke splnění cílů

1) Jaké cíle máme před sebou

Když si budete dělat finanční plán, podívejte se, jaké cíle máte před sebou.
Typicky to u většiny lidí bývá

2) Kolik peněz a kdy budeme potřebovat

U každého cíle si určete, kdy vás čeká a kolik na to potřebujete peněz.
Např. na studium dětí budete potřebovat 500 000 Kč za I O let, na důchod budete potřebovat 2 mil. Kč za 30 let a podobně.

3) Co máte pro splnění cíle udělat

Určete si, co máte pro splnění cíle udělat. Kolik máte investovat jednorázově a kolik máte investovat pravidelně. S výpočty vám může pomoci SW České pojišťovny pro tvorbu finančního plánu.
Je to podobné. jako když si rozpočtete povinnou četbu — každý měsíc jednu knížku

4) Začněte

Mnohokrát v životě jsme si řekli, že bychom měli něco udělat, ale skončilo to jen u dobrého předsevzetí. Jestli chceme k cílům dojít bezpečné a včas, musíme začít. Bez naši aktivity to nepůjde, nikdo to za nás neudělá.

Začněte co nejdříve

Kolik potřebujete pravidelně investovat, abyste měli 1 mil. Kč v 60 letech? Odpověď máte v grafu. Najděte si Váš věk a pro něj si najděte odpovídající částku.

Co se stane, když plnění cíle budeme odkládat, je dobře patrné z grafu:

 Začněte hned, nikdy nebudete mít více času než dnes a levnější už to nikdy nebude!

 

 

Článek byl připraven ve spolupráci s firmou KFP.